باتری آلکالاین یا لیتیومی؟

2 462

یکی از فاکتورهای خرید دوربین که همیشه فروشنده یا دوستان ما مطرح می‌نمایند نوع باتری است. تصور عموم بر این است که مزایای باتری‌های لیتیومی بر معایب آن می‌چربد. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که آیا واقعا این مسئله صحت دارد؟ و چه میزان در خرید دوربین اهمیت دارد.

از بحث‌های در مورد نحوه کار هر یک از این باتری‌ها و مواد و واکنش‌های شیمیایی کسل کننده که بگذریم، می‌رسیم به تفاوت‌ها و مزیت‌های آنان. به طور کلی در چهار زمینه‌ی قیمت، طول عمر، استفاده در شرایط آب و هوایی و آسیب‌های زیست محیطی می‌توان این دو نوع تکنولوژی باطری را مقایسه کرد.

باتری‌های آلکالاین (قلمی):

باتری قلمی

۱. قیمت ارزان‌تر: این باتری‌ها تقریبا نصف قیمت باتری‌های لیتیومی قیمت دارند.

۲. ایمن‌تر بودن: به دلیل اینکه باتری در هنگام شارژ خارج از دستگاه است نوسانات برق حداکثر به خود باتری آسیب می‌زند و نه دوربین، مگر اینکه بخواهید برای باطری لیتیومی خود شارژر مجزا تهیه کنید که آن هم باز هزینه‌ی دیگری است.

۳. دوست محیط زیست: فاقد هیچ گونه مواد سمی است و ضرری به طبیعت نمی‌رساند.

۴. در دسترس: اگر احیانا در سفر باتری شما مشکل پیدا کند تقریبا در هر شهری که باشید می‌توانید به سادگی این باطری‌ها را تهیه کنید.

باتری‌های لیتیومی:

باتری لیتیومی

۱. عمر بیشتر: تا سه برابر بیش از باتری‌های آلکالالین عمر می‌کنند.

۲. بقای بیشتر شارژ در باتری: در باتری‌های آلکالاین در هر روز ۱ تا ۵ درصد از شارژ باتری کم می‌شود ولی در باتری‌های لیتیومی شاهد کاهش محسوسی نیستیم.

۳ .ظرفیت بالاتر: بسته به نوع باتری

۴. کار در شرایط مختلف آب و هوایی: به عکس باتری آلکالاین، باتری‌های لیتیومی در شرایط بسیار سرد نیز به خوبی عمل می‌کنند.

نتیجه گیری:

در مجموع اگر مدیریت هزینه‌ها برای شما مهمتر است روی باتری آلکالاین تمرکز کنید. نه تنها به خاطر خرید باتری، بلکه از آسیب‌های دوربین مصون می‌مانید و علاقه به عکاسی هزینه کمتری روی دست شما خواهد گذاشت. اما اگر شرایط خاصی دارید برای مثال در شرایط سخت آب و هوایی کار می‌کنید و یا می‌خواهید با یک بار شارژ تعداد بسیار زیادی عکس بگیرید و یا دوربین همیشه همراهتان است و هر از چند گاهی عکس می‌گیرید و خوشتان نمی‌آید که با خالی کردن شارژ مواجه شوید باتری‌های لیتیومی برای شما مناسب خواهد بود. با استفاده از نکات ۱۰ حربه برای استفاده طولانی‌تر از باتری شما می‌توانید از باتری خود حداکثر استفاده را نیز ببرید.

2 نظرات
 1. امیرناصر می‌گوید

  ممنون از توضیحات کامل شما.

  1. الهه حسین پور می‌گوید

   سلام
   ممنونیم از همراهی شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.