راهنمای عکاسی در پاییز – بخش اول

عکاسی از رنگ‌های چشم‌نواز پاییزی یک فرصت بی‌نظیر است. منظره پاییزی با طیف‌های قرمز، زرد و نارنجی، حس فوق‌العاده‌ای را انتقال می‌دهد. چطور می‌توانیم از این صحنه‌های خیره‌کننده و رایگان برای گرفتن عکس استفاده کنیم؟

راه‌های زیادی وجود دارد که از یک عکس پاییزی ساده، عکسی شگفت‌انگیز بسازید. کافی است نکات عکاسی در پاییز را رعایت کنید. در این مقاله راهنمای کاربردی برای عکاسی در پاییز ارائه شده است. پس برای آموزش نکات مفید از نور تا ترکیب‌بندی با ما همراه باشید. 

۱. نور پاییز را بشناسید

عمر رنگ‌های پاییزی چندان بلند نیست. پس برای رسیدن یک روز خوش آب‌وهوا فرصت را تلف نکنید. شما می‌توانید صحنه‌های زیبایی را با نورهای متفاوت ثبت کنید. فقط لازم است با توجه به ارزیابی‌تان از صحنه، نور خود را تنظیم کنید. به این منظور از هر روش یا ابزاری که عکس شما را بهتر می‌کند، استفاده کنید.

۲. از شرایط ابری استفاده کنید

از شرایط ابری ناامید نشوید. نور یک روز ابری، سایه روشن‌های تند و ناملایم را حذف می‌کند. از طرفی رنگ مایه‌های قوی و سایه روشن‌هایی که زیر خورشید قابل دیدن نیست را آشکار می‌کند. حال و هوای برگ‌های خیس و مرطوب با هوای ابری، صحنه ایده‌آلی برای عکاسی ایجاد می‌کند. در شرایط ابری، علاوه بر طول روز، حواستان به دقایقی بعد از طلوع خورشید و دقایقی قبل از غروب هم باشد. گاهی این دو زمان آبی و بنفش خیره کننده‌ای را به طیف برگ‌های پاییزی اضافه می‌کند.

اگر جزو شب بیدارها هستید، عکاسی در شب پاییزی را فراموش نکنید. مخصوصا اگر ماه نو در آسمان دیده شود. یا حتی ابرها آن را پوشانده باشند و فقط نور کمی از آن داشته باشیم. اینجا جایی است که شما باید از تکنیک نوردهی در زمان بالا استفاده کنید.

عکاسی منظره پاییزی

۳. نور خورشید و ساعات طلایی

داغ ترین مطالبی که هم اکنون دیگران می خوانند

رنگ‌مایه گرم خورشید با برگ‌های پاییزی ترکیب بسیار زیبایی است. نور مستقیم باعث افزایش سایه روشن‌ها می‌شود و حس عکس را بیشتر می‌کند. برای عکاسی با نور خورشید حتما به ساعات طلایی روز دقت کنید.ممکن است هنگام عکاسی زیر نور خورشید دچار مشکل شوید. مثلا وقتی نقطه‌های پرنور ناشی از نور خورشید، در لنز بازتاب کند. برای حل این مشکل می‌توانید نورسنجی خودتان را چیزی بین نور آسمان و زمین قرار دهید.(نورسنجی تلفیقی)

۴. عکاسی پاییزی در آب و هوای ناپایدار 

آب و هوای پاییزی، یعنی شرایطی که غیرقابل پیش‌بینی و ناپایدار است. باران، مه و گاهی اوقات یخ زدگی‌های کوچک و بزرگ. اما این هوا نباید باعث شود که عکاسی نکنید. برخی از عکاسان حرفه‌ای از این شرایط برای نشان دادن نمایی از پاییز واقعی استفاده می‌کنند. مثلا غبار و مه پاییز می‌تواند ترکیب‌بندی فوق‌العاده‌ای را برایتان رقم بزند. صحنه‌ای که با هیچ فضای مصنوعی قابل مقایسه نیست. یا یخ‌زدگی و شبنم روی برگ‌ها، به تنهایی نمایی از زیبایی‌های پاییزی هستند.

عکاسی در آب و هوای پاییزی

۵. فرصت عکاسی از برگ‌های پاییزی

فرو افتادن برگ‌ها از درخت به معنای تمام شدن خزان نیست، و این دلیل نمی‌شود که فرصت عکس گرفتن تمام شده. ترکیب خشکی و زمختی از درختان بی‌ثمر و بی‌برگ، با رنگ‌های پس زمینه فرصت خوبی برای عکس‌های خلاقانه است. وقتی زمان دقیق خزانِ درختان می‌رسد، شرایط در اختیار شماست. از این فرش پاییزی می‌توانید برای ترکیب‌بندی‌ و پرسپکتیوهای متفاوت عکاسی استفاده کنید. زیباترین فضاهای عکاسی را در مقاله ۵ طبیعت پاییزی اطراف تهران پیدا کنید.

حالا وقت عکاسی رسیده است!

با رعایت نکات مقاله، وقتش رسیده وارد عمل شویم. ما در مقاله راهنمای عکاسی در پاییز – بخش دوم، تکنیک‌های خلاقانه عکاسی را برایتان توضیح داده‌ایم. پس حتما برای نکات تکمیلی بخش دوم را مطالعه کنید. فراموش نکنید در هر لحظه برای ماندگار کردن عکسهای پاییزیتان، می‌توانید سری به محصولات چاپ عکس بزنید.

اولین امتیاز را شما ثبت کنید
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.