آموزش چیدمان قاب عکس

آموزش اصولی چیدمان قاب عکس روی دیوار

گالری دیواری از پرطرفدارترین ایده‌ها در دکوراسیون است. با یک مجموعه‌ قاب عکس، می‌توانید به هر فضایی حس خانه بدهید. قاب‌هایی که هر کدام بیانگر احساسات، علایق و خاطرات شما هستند. رعایت اصول چیدمان می‌تواند زیبایی مجموعه‌تان را چند برابر کند. در این مقاله برای نکات نصب و چیدمان قاب عکس با ما همراه باشید.

انتخاب و خرید قاب عکس مناسب

راهنما را از انتخاب قاب عکس مناسب آغاز کنیم. قبل از خرید بهتر است دو نکته را درنظر بگیرید:

  • سبک فریم: برای هماهنگی، به دکوراسیون خانه توجه کنید. قاب‌های ساده برای فضاهای مدرن مناسب‌ هستند. و قاب عکس چوبی یا کار شده با دکور کلاسیک همخوانی بیشتری دارند. (مشاهده و خرید انواع قاب عکس )
  • موضوع عکس: برای عکس درون قاب، موضوعات متنوعی قابل چاپ هستند. یک ایده دلنشین استفاده از خاطرات و عکس‌های خانوادگی است. اما در صورت تمایل می‌توانید از عکس‌نوشته، طبیعت و مناظر و… هم استفاده کنید.

نحوه نصب قاب عکس

برای اینکه نتیجه دقیق و تمیزی داشته باشید، از الگو استفاده کنید. برای این‌کار تعدادی مقوا یا کاغذ آماده کنید. قاب‌هایتان را روی الگو قرار داده و دورتادورش را ببرید. حالا از این الگوهای کاغذی به عنوان نمونه استفاده کنید. چیدمان و محل نصب را با این نمونه‌ها نهایی کنید و بعد اقدام به نصب قاب عکس اصلی کنید.

تست اولیه با کاغذ الگو شاید کمی وقتتان را بگیرد اما مطمئن باشید به نتیجه تمیز و اصولیِ نصب می‌ارزد.

۱۰ سبک رایج چیدمان قاب عکس روی دیوار

به تعداد آدمها، سلیقه متفاوت وجود دارد. اما رعایت اصول پایه در چیدمان قاب عکس، به هماهنگی و زیبایی بصری کمک می‌کند. و در نهایت دکوری چشم‌نواز و هوشمندانه خواهید داشت. پس در این بخش با سبک‌های معروف چیدمان قاب عکس آشنا شویم.

۱. چیدمان متقارن

صاف، مرتب و تمیز. این اولین سبک برای چیدمان قاب عکس است. در سبک متقارن باید از قاب‌های هم اندازه استفاده کنید. وزن بصری در تمام بخش‌های گالری یکسان است. این ریتم یکسان، برای فضاهای رسمی (مثلا محل کار) عالی عمل می‌کند. راستی، رمز اجرای این ایده، نصب دقیق و با حساسیت بالا است.

چیدمان اصولی قاب عکس

۲. چیدمان مرکزی

برای این الگو، اصلی‌ترین و بزرگترین قاب را در مرکز بچسبانید. حالا مابقی قاب‌ها را دور آن بچینید. درست مثل سیاراتی که دور خورشید می‌چرخند! نیازی نیست فرم نهایی دایره‌ای باشد. بیشتر به اندازه دیوار و فضایتان توجه کنید. این ایده برای دیوارهایی با عرض کم عالی است. مثلا دیوار بالای شومینه یا بالای کنسول.

چیدمان تابلو

۳. چیدمان شبکه‌ای

اگر از هرج و مرج خوشتان نمی‌آید، این چیدمان شیک و منظم برایتان عالی است. در این سبک، تعداد قاب‌های محور عمودی و افقی باید برابر باشند. مثلا ۴ یا ۹ قاب عکس هم اندازه. بهتر است قاب‌ها را با فاصله حدودی ۴ یا ۵ سانتی‌متری نصب کنید. به جای شبکه مربعی، از مستطیل هم می‌شود استفاده کرد. در این صورت نیازی نیست طول محورها یکسان باشد.

چیدمان قاب عکس روی دیوار

۴. چیدمان سه تایی

شک نکنید بهترین ایده برای ۳ عدد قاب، نصب افقی آنهاست. لازم است خودقاب‌ها عمودی باشند، ولی چینش آنها در کنار هم افقی. این ترکیب‌بندی هارمونی بی‌نظیری ایجاد می‌کند. پرطرفدارترین چیدمان نصب عکس عروسی روی دیوار نیز همین سبک است. این نصب را می‌توان بالای کاناپه و بالای تخت‌خواب اجرا کرد. فقط دقت کنید منظورمان ۳ قاب هم‌اندازه است. اگر ابعاد قاب‌هایتان یکسان نیست چیدمان بعدی را دنبال کنید.

چیدمان سه تایی قاب عکس

۵. چیدمان نامتقارن

در صورتی که چند قاب با اندازه‌های متفاوت دارید سبک نامتقارن مناسب است. مثلا می‌توانید فرم رایج مثلث را انتخاب کنید. به این صورت که قاب بزرگتان بالا یا پایین باشد، و قاب‌های کوچک روبروی آن. می‌توانید همین ایده را به صورت چپ و راست هم اجرا کنید ( قاب بزرگ راست، قابهای کوچک چپ؛ و بالعکس)

البته مثلث فقط یک مثال است. شاید چیدمان شما هیچ فرم خاصی را دنبال نکند. در این نوع چیدمان قاب عکس فقط کافی است خلاق باشید. به علاوه تست اولیه با کاغذ الگو را فراموش نکنید! سبک نامتقارن برای فضاهای راحت و شخصی عالی است.

دکوراسیون با قاب عکس

۶. چیدمان جعبه‌ای

یک محدوده مربع یا مستطیل فرضی روی دیوار درنظر بگیرید. حالا تمام قاب‌ها را درون این محدوده نصب کنید. در چیدمان جعبه‌ای بهتر است اندازه قاب‌ها متفاوت باشند. ابتدا محل قاب‌های بزرگ را نهایی کنید. و در ادامه فضاهای خالی محدوده را، با قاب‌های کوچکتر پر کنید.

نصب قاب عکس

۷. چیدمان تاج

فرم تاج یک ایده متفاوت و جالب برای نصب است. در این چیدمان به یک تابلو بزرگ و تعدادی قاب کوچکتر نیاز داریم. ابتدا قاب بزرگ را نصب کنید. بعد از آن قاب عکس‌های کوچکتر را بالاتر قرار دهید. فرم نهایی مانند یک تاج بنظر می‌رسد.

ایده نصب قاب عکس

۸. چیدمان آینه‌ای

نقاشی‌های کودکی را یادتان می‌آید؟ یک کاغذ را تا میکردیم و هر چه در سمت مقابل بود را به سمت دیگر منتقل می‌کردیم. این خط تا، برای چیدمان قاب عکس هم کاربرد دارد! روی دیوار خط تای افقی و فرضی در نظر بگیرید. حالا قاب‌ها را بالا و پایین این محور نصب کنید.

اصول چیدمان قاب عکس

۹. هم راستا از بالا

این نوع چیدمان قاب عکس چندان رایج نیست. اما نتیجه هنری و متفاوتی را در فضا ایجاد می‌کند. برای نصب، یک محور افقی در نظر بگیرید. حالا ضلع بالایی تمام قاب‌ عکس ها را روی این محور مماس کنید. نظم در بالا و اختلاف ابعاد در پایین گالری، سبک منحصربه‌فرد و متفاوتی را به دکور می‌دهد. (همین ایده را می‌توان به صورت هم‌راستا از پایین هم اجرایی کرد)

نصب قاب عکس روی دیوار

۱۰. چیدمان روی شلف

و آخرین ایده چیدمان قاب عکس روی شلف است. این سبک حالت گرم و بسیار صمیمی به خانه می‌دهد. به علاوه نیاز به میخ زدن‌های متعدد هم ندارید. یک شلف دیواری تهیه کنید و آن را نصب کنید. حالا قاب‌ عکس‌های خاطره‌انگیزتان را روی شلف قرار دهید. برای جذابیت بیشتر، بهتر است از قاب‌هایی با اختلاف ارتفاع استفاده کنید.

قاب عکس روی شلف دیواری


چیدمان قاب عکس در فضاهای خاص

فضاهایی در خانه هستند که چیدمان خاصی می‌طلبند. بد نیست با نصب قاب عکس در این فضاها آشنا شویم:

چیدمان قاب عکس در راهرو

فرقی ندارد قاب عکسها هم اندازه باشند یا متنوع؛ برای راهروها چیدمان افقی را امتحان کنید. فضای طولی دیوار راهرو، موقعیت مناسبی برای این نوع نصب فراهم می‌کند. برای راه‌پله‌ها نیز چیدمان پلکانی مناسب هستند. کافی است همزمان با بالا رفتن پله‌ها، ارتفاع نصب را هم بالاتر ببرید.

چیدمان قاب عکس روی میز

برای قاب‌های رومیزی یک میز خاطره بچینید. نتیجه یک دکوراسیون اختصاصی و دلنشین برای اعضای خانواده است. یک میز کوچک را آماده کنید. می‌توانید رومیزی دلخواه هم روی آن بیندازید. حالا تعدادی قاب رومیزی با ابعاد متنوع روی آن بچینید. سعی کنید قاب‌های بلند را عقب‌تر بگذارید تا مانع دید نشوند.

چیدمان عکس روی دیوار اتاق کودک

چیدمان‌های غیر رسمی مثل مرکزی، تاج، نامتقارن و… برای اتاق کودک مناسب هستند. اما یک ایده جالب استفاده از شلف عکس است. با این محصول می‌توانید عکسهای چاپ شده را روی شیار شلف قرار دهید. عکسها به دلیل وزن سبک هیچ خطری برای کودک ندارند. برای مشاهده و خرید شلف عکس به عکس پرینت مراجعه کنید.

چیدمان عکس روی دیوار اتاق کودک


خرید قاب عکس و محصولات گالری دیواری

علاوه بر قاب عکس، ایده‌های چیدمان با محصولات شاسی و بوم هم قابل اجرا هستند. برای چاپ آنلاین عکس روی انواع محصولات خلاقانه سری به عکس پرینت بزنید. ما سفارش شما را در بالاترین کیفیت تولید کرده و به آدرستان ارسال میکنیم. به راحتی چند کلیک حس خوب خاطرات را به خانه بیاورید.

۴/۵ - (۷ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *