چگونه ژست عکس بگیریم؟ ۱۷ نکته کاربردی

اگر همین حالا موبایلتان را بردارید و کمی در شبکه‌های اجتماعی بگردید، حتما ده‌ها عکس جذاب از مدلها و بلاگرها می‌بینید. سوال اینجاست که چرا عکس‌های ما به این خوبی نمی‌شوند؟ یکی از تاثیرگذارترین عوامل در ثبت یک عکس عالی، ژست و فیگور است. در این مقاله از عکس پرینت یاد می‌گیریم که چگونه ژست عکس بگیریم و تفاوت ژست درست و غلط را به صورت تصویری درک می‌کنیم.

۱. بینی را کوچکتر نشان دهید

اولین ترفند را در عکس‌های پرتره یاد بگیریم. اگر می‌خواهید بینی‌تان کوچکتر دیده شود حتما به زاویه قرارگیری آن توجه کنید. بینی شما در عکس‌ نباید محدوده صورت را قطع کند یا از صورت بیرون بزند. این نکته کوچک باعث می‌شود در عکس‌های سه رخ به بهترین حالت برسید. از عکاس بخواهید چک کند تا بینی شما حتما درون محدوده صورت قرار داشته باشد. وگرنه خطای دید باعث می‌شود تا بینی درازتر به نظر بیاید.

نکات ژست عکس

۲. بالاتنه را کمی بچرخانید

اگر می‌خواهید باریک و لاغر بنظر برسید این نکته کمکتان می‌کند. وقتی به طور مستقیم مقابل دوربین باشید، عکس از تمام عرض شانه ثبت می‌شود. در نتیجه بالاتنه پهن بنظر خواهد رسید. البته این ژست هم اشتباه نیست و در عکس‌های رسمی و ورزشی کاربرد دارد. اما در عکس‌های معمولی کمی بچرخید تا حالت جذاب و ظریف‌تری از شما نمایان شود. اگر دقت کرده باشید اکثر مدلها و سلبریتی‌ها در انواع مراسم، به حالت زاویه‌دار و با یک چرخش نرم مقابل عکاسان قرار می‌گیرند.

چگونه ژست عکس بگیریم

۳.سفیدی چشم را نشان ندهید

چشم‌ها می‌توانند جذاب‌ترین نقطه در عکس ما باشند. حالا چگونه ژست عکس بگیریم که این جذابیت حفظ شود؟ مهم‌ترین نکته این است که سفیدی چشم را بیش از حد نشان ندهید. وقتی به زاویه خارج از دوبین نگاه می‌کنید، نقطه دوردستی را در نظر نگیرید. زاویه چشم را به دوربین نزدیک‌تر کنید تا حالت بهتری از چشم شما ثبت شود.

آموزش ژست صحیح

۴. دست‌ها را از کمر فاصله دهید

می‌دانید برای یک کمر باریک باید چگونه ژست عکس بگیریم؟ خیلی ساده! فقط باید در اطراف کمر یک فضای خالی باقی بگذاریم. اگر دست‌ها را روی کمر می‌گذارید توجه کنید که هر دو دست کمی از کمر فاصله داشته باشند. به این ترتیب یک فضای پر و خالی ایجاد شده و خروجی عکستان جذابتر می‌شود.

چگونه ژست عکس بگیریم

۵. صورت را کمی جلو بیاورید

اگر می‌خواهید زیر چانه، پوست شل و غبغب ایجاد نشود، کافی است در لحظه عکاسی صورتتان را کمی جلو بیاورید. البته دقت کنید که از این ترفند فقط برای عکس‌های پرتره و سه رخ استفاده می‌شود. جلو آوردن صورت در عکس نیم رخ حالت غیرطبیعی به شما می‌دهد و توصیه نمی‌شود.

نکات عکس پرتره

۶. در حالت ایستاده چگونه ژست عکس بگیریم

نکته چرخاندن شانه یادتان هست؟ در عکس‌های ایستاده یک نکته جدید را هم اضافه کنید: وزن شانه را روی پهلو نیندازید. اینکار باعث می‌شود تا تمام بازو روی سطح پخش شود و بزرگتر بنظر بیاید. پس حتما بازوها را کمی بالاتر بیاورید. تفاوت سایز بازو در این دو حالت را می‌توانید در عکس زیر ببینید.

نکات ژست مدلینگ

۷. فضای پر و خالی ایجاد کنید

ایجاد فضای پر و خالی در ژست نشسته بسیار مهم است. سعی کنید صاف بایستید، از پشتی صندلی کمی فاصله بگیرید، شانه‌ها را به هم نزدیک کنید و دست‌ها را به صورت خمیده از بدن فاصله دهید.

ژستهای مدلینگ

۸. محکم و با اطمینان بایستید

ایستادن قوی و محکم، زیبایی و اعتماد به نفس مدل را القا می‌کند. لازم است صاف بایستید، و طبق نکات قبلی دست را کمی از کمر فاصله دهید. همانطور که گفته شد بهتر است برای ایجاد نشدن پوست زیر چانه، سرتان را کمی جلوتر بیاورید.

فیگور مدلینگ

۹. در حالت نشسته چگونه ژست عکس بگیریم

اگر روی صندلی با زاویه مستقیم رو به دوربین باشید، کمی معذب و غیرطبیعی بنظر می‌رسید. برای جذابیت در عکس‌های نشسته به صورت کج روی صندلی قرار بگیرید. یکی از پاها یا هر دوی آنها را خم کنید. و در نهایت کاملا صاف باشید و قوز نکنید. البته حواستان باشد پاها را از هم فاصله دهید تا از زاویه بغل همپوشانی نداشته باشند. وگرنه به صورت یک پا بنظر می‌رسند.

ایده ژستهای آتلیه

داغ ترین مطالبی که هم اکنون دیگران می خوانند

۱۰. یاد بگیرید از دست‌ها استفاده کنید.

یک دست سرگردان و رها می‌تواند به سادگی عکستان را خراب کند. دنبال فیگورهای قرارگیری دست باشید و تمرینشان کنید. یکی از آنها قرار دادن دست روی صورت است. تمام دست را روی صورت قرار ندهید و در عوض یک تماس نرم و طبیعی با صورتتان ایجاد کنید.

ایده پرتره جذاب

۱۱. چانه را درست لمس کنید

معمولا یکی از اولین ژست‌هایی که به ذهنمان میرسد مشت کردن دست زیر چانه است. این ژست ممکن است گاهی جواب بدهد، اما توصیه می‌کنیم از آن استفاده نکنید. در عوض می‌توانید با یک حالت طبیعی‌تر، انگشتانتان را موازی با چانه قرار دهید. این پوز به زیبایی فرم و زاویه صورت هم کمک می‌کند.

نکات عکس مدلینگ

۱۲. تناسب فاصله با دوربین را حفظ کنید

هر عضوی که نزدیک به دوربین باشد بزرگتر به نظر می‌رسد. پس حواستان باشد تناسب را رعایت کنید و هیچ کدام از اعضای بدن را به صورت اغراق‌آمیز نزدیک دوربین نبرید. مثلا ژست قرار دادن آرنج در مقابل دوربین را تصور کنید. درست است که مدل سعی کرده از دستانش استفاده کند، اما نزدیکی آرنج به دوربین باعث شده این عضو بزرگتر بنظر بیاید و تعادل عکس به هم بخورد.

فیگور صحیح پروفایل

۱۳. متناسب با لباستان ژست بگیرید

هر نوع لباسی ژست خاص خودش را می‌طلبد. برای تشخصی بهتر بیایید یک مثال را بررسی کنیم. لباس‌های گشاد معمولا فرم طبیعی بدن را در خودشان محو می‌کنند و مدل را عریض‌تر نشان می‌دهد. پس لازم است ژستی بگیرید که خط طبیعی بدنتان را نمایش دهد. برای اینکار می‌توانید دو دست را روی کمر بگذارید تا محدوده کمر و پهلو به خوبی مشخص شود.

نکات ژست مدلینگ

۱۴. حواستان به جهت سرتان باشد

اگر می‌خواهید بدانید چگونه ژست عکس بگیریم تا هیچ شاتی خراب نشود، حواستان به زاویه سرتان باشد. برای مثال ژست دست به سینه یکی از فیگورهای محبوب رسمی است، که اعتماد به نفس مدل را نشان می‌دهد. اما همین ژست معمول، با عقب بردن سر خراب شده (سمت چپ). بالاتر گفتیم کمی جلو آوردن سر از ایجاد غبغب جلوگیری می‌کند، اما حواستان باشد عقب بردن سر جز خراب کردن عکس فایده‌ای ندارد.

چگونه ژست عکس بگیریم

۱۵. تقارن را بر هم بزنید

در عکس سمت چپ مدل کاملا صاف و مستقیم روبروی دوربین ایستاده است. در عکس سمت راست هم همین ژست تکرار شده. با این تفاوت که مدل کمی از وزن را بر روی یک سمت انداخته و تقارن را برهم زده است. این تغییر کوچک هم عکس را از حالت معذب بودن خارج می‌کند و هم مدل را جذابتر نشان می‌دهد.

نکات ژست آتلیه

۱۶. زاویه‌های مختلف را تست کنید

برای رسیدن به بهترین حالت، زاویه‌های متفاوتی را تست کنید. برای مثال در عکس سمت چپ لنز دوربین تقریبا هم سطح با مدل قرار دارد. در ادامه عکاس دوربین را کمی بالاتر برده و مدل به سمت بالا نگاه می‌کند.

ترفند عکاسی مدلینگ

۱۷. بهترین سمت صورتتان را پیدا کنید

حتما شنیده‌اید که بعضی افراد می‌گویند رخ راست یا چپ صورتمان بهتر است. راستش این ایده در عکاسی تقریبا واقعیت دارد. برای پیدا کردن بهترین رخ، یک عکس و ژست مشخص را یک بار از سمت چپ و یک بار از راست بگیرید. در نهایت زیباترین جهت را پیدا کنید و در ادامه عکس‌ها بیشتر از همین جهت استفاده کنید.

پیدا کردن بهترین رخ صورت

و در آخر…

این بخش از بحث چگونه ژست عکس بگیریم به پایان رسید. اما اگر علاقمند هستید می‌توانید مطالب مرتبط دیگر را در عکس پرینت بلاگ دنبال کنید. برای مثال مقاله ۱۵ ژست عکاسی مردانه مدلینگ و ۴۲ ایده عکس فضای باز و…. ایده‌های خوبی برای ژست گرفتن به شما می‌دهند.

در آخر یادتان باشد همه چیز به تمرین ختم می‌شود. انتظار نداشته باشید که همین حالا یک عکس فوق‌العاده ثبت کنید. مشتاق باشید و تمرین را ادامه دهید، در موقعیت‌های مختلف عکس بگیرید و نا امید نشوید. مطمئن باشید با تمرین شما هم ‌می‌توانید مثل یک مدل حرفه‌ای ژست بگیرید.

۳/۵ - (۴ امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.